Aké zmeny priniesli nové iPady Pro?

Apple na konferencii WWDC 2017 predstavil okrem iného aj nové iPady. Na prvý pohľad by ich nejeden zákazník nevedel rozoznať od súčasnej generácie, no zmien je omnoho viac, ako sa môže zdať.

Azda za najväčšiu inováciu môžeme požadovať 10,5“ iPad Pro. Oproti svojmu predchodcovi s 9,7“ uhlopriečkou sa tak zväčšila plocha displeja o 20%. Apple výhodu tejto zmeny prezentuje v súvislosti s väčšou systémovou, ale aj bežnou klávesnicou, na ktorej by sa tak malo lepšie písať. Reálne sa však zmena dotkne všetkých užívateľov, a to najmä grafikov, ktorí vyžadujú kompaktné rozmery, ale zároveň ocenia väčší displej. Je však veľká škoda, že sa celkové rozmery zariadenia oproti predchádzajúcej generácii zväčšili, hoci len minimálne. Rámiky vôkol displeja boli totiž minimalizované len o 40% a nad aj pod zobrazovačom stále nájdeme množstvo nevyužitého miesta. Prekvapujúco zatiaľ zostáva prítomné aj home tlačidlo, na iOS zariadeniach mu pravdepodobne odzvoní až pri predstavení nového iPhonu.

Ak ide o displej, nezmenila sa len jeho veľkosť, ale aj samotná technológia. Obnovovacia frekvencia bola adaptívna vo vzťahu s aktuálnou situáciou už u prvej generácie, avšak v súčasnosti sa jej maximálna hodnota zvýšila až na 120Hz. Pri úlohách, u ktorých sa vyžaduje vysoký refresh rating, ako napríklad skrolovanie alebo kreslenie, sa tak môže zdať pohyb ešte plynulejší. Oneskorenie počas používania Apple Pencil sa zmenšilo na 20ms. Tieto vlastnosti sa rovnako, ako aj ďalšie spomínané, týkajú oboch veľkostí iPadov.

Ak ide o hardware, papierová špecifikácia nie je u iOS zaradení až tak dôležitá. Aj tu sa ale odohrali výrazné zmeny. Tou primárnou je procesor A10X Fusion s trojicou úsporných a trojicou výkonných jadier, ktorým sekunduje 12 jadrová grafika. Hrubý nárast výpočtového výkonu tak dosahuje 30% pri bežných úlohách a 40%, ak ide o grafické operácie. Ako to ale ovplyvní použitie v praxi? Okrem zrýchlenia strihu videa pri vysokom rozlíšení bude po novom na iPade možné používať zložité efekty grafických editorov, ktoré poznáme z desktopového Photoshopu, v reálnom čase.                                                                                                                    

Kapacita úložiska narástla na dvojnásobok. Stretneme sa tak už len s 64, 256 a 512GB úložiskom. Posledná hardwarová zmena sa dotýka fotoaparátov. Ide v podstate o tie isté, ktoré sú používané pri iPhone 7. Novinky sa síce začali predávať s iOS 10, no najväčšie citeľné zlepšenie nastane až s príchodom iOS 11. Ten by mal iPady výraznejšie priblížiť počítačom a osloviť tak nových potenciálnych zákazníkov. Obsahuje totiž funkciu Drag and Drop a prepracovaný multitasking spojený s dokom výsuvným z dolnej časti, ktorý je neustále k dispozícii.

V neposlednom rade pribudli aj nové kožené Leather Sleeve puzdrá, ktoré okrem iPadu ochránia aj Apple Pencil.Keďže ide o nástupcov predchádzajúcej generácie, cena iPadov zostáva rovnaká, avšak dostanete za ňu dvojnásobné úložisko.